Winyle przebiją CD?

Nie wyrzucajcie starych płyt winylowych! W Polsce i na świecie rośnie ich popularność – i cena. 

W jaki sposób najchętniej słuchacie muzyki? Zapewne większość osób odpowie, że za pomocą serwisów streamingowych typu Spotify. Nie ma w tym nic dziwnego – serwisy te w USA generują już około 80% zysków na rynku i liczba ta ciągle rośnie. W pierwszych 6 miesiącach 2019 roku serwisy streamingowe zarobiły aż 4,3 miliarda dolarów, a 1 na 5 obywateli Stanów Zjednoczonych ma konto w chociaż jednym z nich. To dane z raportu Recording Industry Association of America (RIAA). Jednak klienci coraz bardziej zainteresowani są fizycznym nośnikiem i nie mowa tu wcale o płytach CD, których sprzedaż na świecie spada lub w najlepszym wypadku stoi w miejscu.

Tymczasem rynek winyli ponownie zanotował znaczny wzrost sprzedaży w roku 2018, już czwarty raz z rzędu. W tym roku ma szansę przebić rynek CD, po raz pierwszy od ponad 30 lat! Do czerwca „czarne krążki” sprzedano za kwotę 224 milionów dolarów, zaś płyty CD – 248 milionów, przy czym te pierwsze odnotowują wzrost sprzedaży o 13 procent względem roku poprzedniego. Rynek CD zaś odnotowuję stagnację. Ten trend widoczny jest także w Polsce. W czym płyty gramofonowe są lepsze od CD? Melomani z pewnością wskażą na „unikalność” dźwięku (na każdej płycie ten sam kawałek brzmi trochę inaczej), ale nie można nie docenić czynnika nostalgii za dawnymi czasami. Na tej samej zasadzie rośnie obecnie rynek kaset magnetofonowych, choć jednak dużo wolniej, niż w przypadku winyli. 

Równocześnie ze zwiększającą się popularnością płyt gramofonowych rosną ich ceny, warto więc przetrzebić schowki w domu w poszukiwaniu zakupionych dawno temu krążków. Przykładowo singiel Davida Bowiego „Space Oddity” z 1969 roku można sprzedać za oszałamiającą cenę 2808 dolarów – taka cena obowiązywała w sierpniu na portalu Discogs. W comiesięcznym zestawieniu tego portalu obejmującym 30 najdroższych krążków znalazły się też m.in. albumy Queen czy Pink Floydów. Większość to jednak nieznane szerzej kompozycje – na 1. miejscu zestawienia znalazło się „BRA 2”, efekt współpracy szwedzkich jazzmanów (m.in. Bengta Nordströma i Allana Wajdy) wydany w mniej niż 10 kopiach. Cena? 3451 dolarów. 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz