×
Jak zbudowana jest gitara?

Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów muzycznych na świecie. Jej konstrukcja ma kluczowe znaczenie dla brzmienia, komfortu gry oraz trwałości. Każdy element gitary wpływa na dźwięk wydobywany ze strun. Zrozumienie budowy instrumentu pozwala lepiej dopasować go do własnych potrzeb oraz właściwie o niego dbać.

Pudło rezonansowe

Pudło rezonansowe to obszerna, pusta komora w korpusie gitary akustycznej lub klasycznej, pełniąca rolę naturalnego wzmacniacza dźwięku. Wielkość pudła rezonansowego wpływa na głośność i głębię brzmienia, im większe pudło, tym donośniejszy i pełniejszy dźwięk. Materiał, z którego wykonane jest pudło, również kształtuje barwę tonu, na przykład gitara wykonana z litego świerku brzmi inaczej niż gitara z mahoniu. Warto zauważyć, że gitary akustyczne zazwyczaj mają większe pudło rezonansowe niż gitary klasyczne.​

Otwór rezonansowy, czyli dziura w pudle

Centralnie na pudle rezonansowym znajduje się otwór rezonansowy, umożliwiający swobodny przepływ powietrza wewnątrz instrumentu. To właśnie dzięki niemu gitara może wydobywać pełne i donośne dźwięki. Otwór ten odgrywa istotną rolę w kształtowaniu i wzmacnianiu brzmienia gitary akustycznej. Choć może się wydawać, że to jedynie prosty otwór, w rzeczywistości jest to kluczowy element wpływający na głośność i charakter dźwięku instrumentu.​

Gitara Akustyczna Takamine Pudło rezonansoweMostek

Mostek to komponent, na którym opierają się struny przy pudle rezonansowym. Jego zadaniem jest przenoszenie drgań strun na korpus gitary, co jest kluczowe dla brzmienia instrumentu. Składa się z drewnianej podstawy przymocowanej do pudła rezonansowego oraz siodełka, czyli cienkiej listewki, na której spoczywają struny. W gitarach klasycznych struny są wiązane wokół mostka, natomiast w akustycznych mocowane za pomocą kołków.​

Gitara akustyczna Be Joe Rimini GA-400 wyróżnia się precyzyjnym wykonaniem i dbałością o detale. Posiada korpus w kształcie Orchestra Model, z wierzchnią płytą z litego świerku, tyłem i bokami z sapele oraz drewnianą podstrunnicą.  Matowe wykończenie w naturalnym kolorze nadaje jej elegancki wygląd. Smukły kształt korpusu zapewnia wygodę gry oraz zrównoważone, solidne brzmienie.

Gitara Akustyczna Takamine MostekStrunnik

Strunnik to część mostka, przez którą przewleka się struny. Jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego napięcia i pozycji strun. Strunnik stosowany jest głównie w gitarach akustycznych.

Gitara Akustyczna Takamine StrunnikŁezka

Łezka inaczej pickguard to ozdobny element znajdujący się na pudle rezonansowym, tuż pod otworem rezonansowym. Jej główną funkcją jest ochrona gitary przed zarysowaniami, które mogą powstać podczas gry kostką. Nazwa "łezka" pochodzi od jej nieregularnego kształtu. Zazwyczaj wykonana jest ze sztucznego tworzywa.

Przykładem gitar akustycznych wyposażonych w ozdobną łezkę są modele Takamine GN75CE oraz Takamine GD51-NAT. Łezka nie wpływa na brzmienie instrumentu, jednak jeśli jest zbyt gruba lub nieprawidłowo zamocowana, może mieć negatywny wpływ na dźwięk. Nie jest to obowiązkowy element gitary, dlatego nie wszystkie modele ją posiadają. Jeśli łezka ulegnie zużyciu lub chcesz zmienić wygląd instrumentu, można ją bez problemu wymienić. Wiele łezek jest samoprzylepnych, co ułatwia ich demontaż i wymianę.

Gitara Akustyczna Takamine Łezka

Struny

Przejdźmy do najważniejszego elementu każdej gitary – strun! To one odpowiadają za wydawany dźwięk i komfort gry. W gitarach akustycznych najczęściej stosuje się struny metalowe. Nasz wpis Jakie struny do gitary akustycznej wybrać? rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru strun do gitary. 

Budowa gryfu

Gryf to długa, wąska część gitary, na której umieszcza się palce podczas grania.

Gitara Akustyczna Takamine Gryf

Progi gitarowe oraz podstrunnica znajdują się na gryfie. Progi to metalowe pręciki umieszczone na podstrunnicy, które dzielą gryf na kolejne dźwięki. Im mocniej dociskamy strunę do progu, tym bardziej zmieniamy jej długość i wysokość dźwięku. Im bliżej pudła rezonansowego (czyli im wyższy próg), tym dźwięk jest wyższy. Większość gitar akustycznych posiada od 18 do 20 progów. Na podstrunnicy często umieszczone są kropki pomagające w orientacji na gryfie. Akordy, czyli zestawy dźwięków, tworzymy poprzez przyciskanie kilku strun na różnych progach i ich jednoczesne uderzanie.

Gitara Akustyczna Takamine ProgiSiodełko znajduje się na początku gryfu, tuż przy główce. Jest to niewielka część, zazwyczaj wykonana z plastiku lub kości, przez którą przechodzą struny. Odpowiada za ich prawidłowe ułożenie i wpływa na brzmienie instrumentu.

Główka i klucze to część gitary znajdująca się na końcu gryfu. Znajdują się na niej klucze, czyli mechanizmy służące do strojenia strun. Obracając klucze, zmieniamy napięcie strun, co wpływa na wysokość dźwięku.

Gitara Akustyczna Takamine Główka

Podstrunnica to płaska powierzchnia gryfu, na której umieszczone są progi. Zazwyczaj wykonana jest z twardego drewna, np. palisandru lub hebanu, co zapewnia jej trwałość.

Różnice w budowie gitar

Gitary różnią się budową w zależności od ich przeznaczenia, co wpływa na brzmienie, sposób gry oraz komfort użytkowania.​ Gitara akustyczna charakteryzuje się większym pudłem rezonansowym, co zapewnia donośniejsze i bardziej rezonujące brzmienie. Wyposażona jest w metalowe struny, które nadają jej jasny i wyrazisty ton. Gryf gitary akustycznej jest węższy, co ułatwia grę akordową. Struny mocowane są za pomocą kołków w mostku, a główka instrumentu zazwyczaj nie posiada otworów charakterystycznych dla gitar klasycznych. ​Gitara klasyczna jest mniejsza i lżejsza od akustycznej, z szerszym gryfem, co ułatwia grę solową i klasyczne techniki palcowania. Posiada nylonowe struny, które zapewniają ciepłe i łagodne brzmienie. Główka gitary klasycznej ma charakterystyczne otwory, przez które przewlekane są struny i mocowane za pomocą kołków. Mostek gitary klasycznej różni się konstrukcją od akustycznej; struny są przewlekane przez otwory i wiązane, co jest dostosowane do niższego napięcia nylonowych strun. Gitara elektryczna różni się od akustycznej i klasycznej brakiem pudła rezonansowego; dźwięk generowany jest za pomocą przetworników elektromagnetycznych i wzmacniany elektronicznie. Posiada metalowe struny i cieńszy gryf, co ułatwia grę solową i techniki takie jak bending czy tapping. Korpus gitary elektrycznej jest zazwyczaj mniejszy i cieńszy, co czyni instrument bardziej poręcznym. ​

Wybór odpowiedniego instrumentu

Zrozumienie różnic w budowie gitar pozwala na świadomy wybór instrumentu dopasowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji muzycznych. W naszych salonach muzycznych doświadczeni specjaliści służą pomocą w doborze odpowiedniej gitary, dostosowanej do Twojego stylu gry i oczekiwań. Zachęcamy również do korzystania z aplikacji Time To Riff, gdzie znajdziesz atrakcyjne kody rabatowe na struny, gitary akustyczne, elektryczne i wiele innych sprzętów muzycznych.

Jan Matysiuk

Specjalista w świecie instrumentów i technologii muzycznej. Od lat doradza klientom Riffu, testuje sprzęt i dzieli się wiedzą, by pomóc każdemu znaleźć idealne brzmienie.

Zobacz wpisy autora

Powiązane produkty

  • Planowany czas dostawy
BE JOE BARI GA-410S -...
  • Planowany czas dostawy
BE JOE GS-20 PRO - STOJAK...
BE JOE PRIZMA BLUE BAS -...
  • Planowany czas dostawy
BE JOE PRIZMA FLUO YELLOW...
  • Planowany czas dostawy
BE JOE PRIZMA PINK AKUSTYK...
  • Planowany czas dostawy
BE JOE RIMINI GA-400 -...
BE JOE VALENCIA GC-928 -...

BE JOE VALENCIA GC-928 - GITARA KLASYCZNA 4/4

Cena 599,00 zł
Loading...
  • Planowany czas dostawy
D'ADDARIO EFT15 STRUNY DO...
  • Planowany czas dostawy
D'ADDARIO EFT16 STRUNY DO...

  • -27,00 zł
DR DA8 10-48 DRAGON SKIN+...

DR DA8 10-48 DRAGON SKIN+ 80/20 BRONZE - STRUNY...

Cena 52,00 zł Nasza poprzednia cena
Cena podstawowa 79,00 zł
Loading...
DR DA8 11-50 DRAGON SKIN+...
DR DA8 12-54 DRAGON SKIN+...

  • -27,00 zł
DR DA8 13-56 DRAGON SKIN+...

DR DA8 13-56 DRAGON SKIN+ 80/20 BRONZE - STRUNY...

Cena 52,00 zł Nasza poprzednia cena
Cena podstawowa 79,00 zł
Loading...
DR DAP 12-56 DRAGON SKIN+ -...

  • -38,00 zł
DR DAP 12/10-48 DRAGON...

DR DAP 12/10-48 DRAGON SKIN+ - STRUNY DO GITARY...

Cena 71,00 zł Nasza poprzednia cena
Cena podstawowa 109,00 zł
Loading...
  • Planowany czas dostawy
EKO RANGER 6 BLK - GITARA...

  • -25,00 zł
LIZARD SPIT AT 06 PŁYN DO...

LIZARD SPIT AT 06 PŁYN DO KONSERWACJI

Cena 30,00 zł Nasza poprzednia cena
Cena podstawowa 55,00 zł
Loading...

  • -31,00 zł
LIZARD SPIT GBCP 01 -...

LIZARD SPIT GBCP 01 - ZESTAW DO KONSERWACJI GITARY

Cena 78,00 zł Nasza poprzednia cena
Cena podstawowa 109,00 zł
Loading...

  • -19,00 zł
LIZARD SPIT MP 05 PREPARAT...

LIZARD SPIT MP 05 PREPARAT DO KONSERWACJI PERKUSJI

Cena 20,00 zł Nasza poprzednia cena
Cena podstawowa 39,00 zł
Loading...

  • -18,00 zł
LIZARD SPIT MP 09 - ŚRODEK...

LIZARD SPIT MP 09 - ŚRODEK DO CZYSZCZENIA...

Cena 11,00 zł Nasza poprzednia cena
Cena podstawowa 29,00 zł
Loading...
TAKAMINE GD11M-NS - GITARA...

TAKAMINE GD11M-NS - GITARA AKUSTYCZNA

Cena 1 099,00 zł
Loading...
TAKAMINE GD20-NS - GITARA...

TAKAMINE GD20-NS - GITARA AKUSTYCZNA

Cena 1 399,00 zł
Loading...
TAKAMINE GD30-BLK - GITARA...

TAKAMINE GD30-BLK - GITARA AKUSTYCZNA

Cena 1 499,00 zł
Loading...
TAKAMINE GD30-NAT - GITARA...

TAKAMINE GD30-NAT - GITARA AKUSTYCZNA

Cena 1 499,00 zł
Loading...
TAKAMINE GD30CE-12NAT -...

TAKAMINE GD30CE-12NAT - GITARA...

Cena 2 199,00 zł
Loading...
TAKAMINE GD51-NAT - GITARA...

TAKAMINE GD51-NAT - GITARA AKUSTYCZNA

Cena 1 699,00 zł
Loading...