Konkurs Chopinowski za nami!

Fryderyk Chopin to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć miał francuskie korzenie, całe życie uważał się za Polaka. Jego dzieła zaliczane są do kanonu najważniejszych utworów klasycznych w historii światowej muzyki poważnej. By uczcić jego twórczość, już od 1927 roku organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W tym roku odbył się w dniach 2-23 października, a nasz RIFF PIANOSALON stał się ważnym elementem tego prestiżowego przedsięwzięcia.

Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina konkurs to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w skali całego świata. Od początku swojego istnienia rywalizacja pomiędzy pianistami odbywa się w Warszawie, do której przyjeżdżają uzdolnieni muzycy ze wszystkich kontynentów. Festiwal ma na celu nie tylko popularyzację twórczości Chopina, lecz również szlifowanie talentów pianistycznych. Z uwagi na fakt, że w konkursie biorą udział głównie młodzi muzycy, ten element jest niezwykle tutaj istotny. Sam udział w turnieju może być dla nich przepustką do międzynarodowej kariery, a możliwość stanięcia na podium to gwarancja sukcesu. Niewątpliwym atutem festiwalu jest szansa zaprezentowania swoich umiejętności we własnych interpretacjach. To pozwala na pokazanie swojego temperamentu, który może oczarować jurorów konkursu. Jego ideą jest nie tylko wykonanie utworów genialnego pianisty, lecz także oryginalny sposób przekazania swojego odbioru wybranych kompozycji.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 1927 roku. Inicjatorem wydarzenia był prof. Jerzy Żurawlew, a organizatorem zostało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Już wtedy festiwal miał niezwykle doniosłą rangę, a protektorat nad nim objął prezydent Ignacy Mościcki. Rywalizacja nie mogła się odbyć w innym miejscu, niż Filharmonia Warszawska, której wnętrza i aura idealnie pasują do podniosłego charakteru wydarzenia. Podczas pierwszej edycji udział wzięło aż 26 pianistów z ośmiu krajów, a najlepszy okazał się pochodzący z ówczesnego Związku Radzieckiego, Lew Oborin. Druga nagroda należała do Polaka, Stanisława Szpinalskiego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów XX wieku. Od początku zakładano, iż konkurs będzie odbywał się co pięć lat. Dlatego jeszcze przed wybuchem II wojny światowej doszło do dwóch edycji - w 1932 i 1937 roku. Po zakończeniu wojny festiwal wznowiono dopiero w 1949 roku. Z pewnych względów była to niezwykła odsłona konkursu, nie tylko dlatego, że był to jego wielki powrót. Lecz również ze względu na fakt, że po raz pierwszy zwyciężyły w nim kobiety: Halina Czerny-Stefańska oraz Bella Dawidowicz.

Konkurs Chopinowski to nie tylko jego uczestnicy. Bez wątpienia prestiż podnoszą także jurorzy, łącznie z honorowymi gośćmi i członkami komitetów specjalnych. Wśród nich znaleźli się wybitni działacze, którzy zasłużyli się dla światowej kultury minionego wieku, m.in. Karol Szymanowski, Maurice Ravel, Witold Lutosławski, Artur Rubinstein, Nadia Boulanger, Jarosław Iwaszkiewicz, Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki. Festiwal popularyzuje muzykę Chopina, a jednocześnie utwierdza o ponadczasowym charakterze jego twórczości. Nic więc dziwnego, że od zawsze przyciąga setki talentów, którzy chcą spróbować swoich sił w pianistycznej rywalizacji. W tegorocznej, 18. już edycji, która odbyła do konkursu zgłosiło się ponad 500 osób. To świadczy nie tylko o wysokiej randze konkursu, lecz również przyczynia się do popularyzacji Polski jako kraju o ważnych wartościach kulturalnych.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że odbyła się w nieco innych warunkach i została przeniesiona z poprzedniego roku, gdy z powodu pandemii koronawirusa musiała być przesunięta na inny termin. Konkurs po raz pierwszy otrzymał tak zaawansowane wsparcie techniczne. Dzięki temu rywalizację mogliśmy oglądać poprzez transmisję VR, a całe wydarzenie emitowane było nie tylko w telewizji, lecz także w radio, w streamingach internetowych i w mediach społecznościowych. W eliminacjach konkursowych wzięło udział 151 uczestników, z czego 87 zakwalifikowało się do głównej części rywalizacji, podzielonej na 3 etapy. Do finału doszło 12 osób, w tym dwóch Polaków - Kamil Pacholec oraz Jakub Kuszlik. Zwycięzcą 18. Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina został Bruce Liu z Kanady. Nagroda główna to 40 000 euro, ufundowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ale oczywiście nie o pieniądze tutaj chodzi. Wygrany otrzymuje przede wszystkim prestiż i możliwość występowania na innych, najważniejszych zawodach dla pianistów na całym świecie. 

Warszawski RIFF PIANOSALON również przyczynił się do sukcesu pianistów biorących udział w konkursie, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Mieliśmy przyjemność udostępnić nasze instrumenty muzykom, którzy mogli ćwiczyć swój repertuar przed wieczornymi występami. Próby na naszych fortepianach odbywały się zarówno w PIANOSALONIE w Warszawie, jak również w Filharmonii Narodowej, gdzie miały miejsce wszystkie recitale. Pianiści mieli do dyspozycji instrumenty najlepszych światowych marek: Steinway & Sons, Yamaha, Kawai i Fazioli. Każdy z nich mógł wybrać instrument, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom. Aż 74% muzyków wybrało fortepian marki Steinway & Sons, której jesteśmy oficjalnym dystrybutorem na Polskę. Poza zapewnieniem instrumentów dla uczestników konkursu, zadbaliśmy również o opiekę wysokiej klasy specjalistów. O prawidłowe brzmienie każdego fortepianu odpowiadali najlepsi w Polsce stroiciele - Jarosław Bednarski oraz Justyna Lechman. Czujemy się zaszczyceni, że spośród 87 zakwalifikowanych do konkursu muzyków, aż 64 pianistów ćwiczyło na udostępnianych przez nas instrumentach, łącznie spędzając na próbach 1710 godzin. Konkurs Chopinowski to z pewnością wydarzenie na skalę światową. Tym bardziej cieszymy się, że dołożyliśmy swoją małą cegiełkę w popularyzację muzyki klasycznej i wspieranie pianistycznych talentów.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz