Słuchawki dla muzyka - jak wybrać?

Jeśli lubisz muzykować, z pewnością wiesz, że oprócz dobrego instrumentu, bardzo ważny jest odpowiedni osprzęt. Żaden muzyk - amatorski, czy profesjonalny, nie może się obyć bez porządnych słuchawek. Jak wybrać te najlepsze? Na jakie parametry zwrócić największą uwagę? Podpowiadamy, które urządzenia mogą spełnić właśnie twoje oczekiwania.

Oferta sprzętu i akcesoriów muzycznych jest ogromna. Bardzo łatwo w tym wszystkim się pogubić, a wybór najlepszego produktu może okazać się bardzo trudny. Największy problem mogą mieć początkujący muzycy, którzy nie wiedzą, jakie wymogi techniczne powinien spełniać ten idealny sprzęt. Dobrze dobrane słuchawki zapewniają odsłuch na najwyższym poziomie, z precyzyjną przejrzystością przekazu i brzmienia. Dzięki temu użytkownik jest w stanie usłyszeć nawet bardzo delikatne dźwięki, z trudem słyszalne dla ludzkiego ucha. Ale zanim rozpoczniesz poszukiwania, zastanów się, jakie będzie główne przeznaczenie twoich słuchawek. Jeśli ma to być typowy sprzęt dla muzyka - sprawdź, w co powinien być wyposażony. 

Choć wszystkie słuchawki, jak sama nazwa świadczy, służą do słuchania muzyki, to tak naprawdę jedne drugim nie równe. Inaczej będą brzmieć urządzenia dla audiofili, a inaczej dla maniaków gier komputerowych. A ty jako muzyk potrzebujesz czegoś jeszcze odmiennego, co sprawdzi się zarówno w warunkach studyjnych, jak i koncertowych. Tego typu urządzenie powinno być wykonane z solidnego materiału oraz wyposażone w regulowany pałąk, który zapewni wygodę podczas użytkowania. Warto postawić na modele z rodziny AKG, które wyróżniają się zamkniętą konstrukcją, chroniącą przed przenikaniem dźwięku i dbającą o twoją prywatność. Tego typu słuchawki sprawdzą się podczas studyjnej pracy z monitorowaniem, czyli nagrywaniem ścieżek do linii wokalnych lub instrumentalnych, z wykorzystaniem mikrofonu. Zamknięta budowa to gwarancja dokładnej izolacji od dźwięków z otoczenia oraz wydostawania się go na zewnątrz. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w czasie nagrywania cichych instrumentów i wokali eliminujemy ryzyko, że mikrofon zbierze nie tylko pożądane dźwięki, lecz również odgłosy wydobywające się ze słuchawek.

Słuchawki do pracy w studio powinny zapewniać czystość i pierwotność dźwięku, co oznacza, że sprzęt dodatkowo go nie ubarwia, lecz przekazuje w jego naturalnej postaci. Takie parametry pomagają dobrze miksować utwory, bo żaden dźwięk nie jest w nich sztucznie podbijany. Jeśli chodzi o parametry techniczne, to warto również zwrócić uwagę na rodzaj przetworników. Najczęściej stosowanym w słuchawkach rozwiązaniem jest wbudowanie przetworników dynamicznych, czyli wyposażonych w ruchomą cewkę. Jest to rodzaj miniaturowego głośnika, w którym umieszczone są magnesy neodymowe, odpowiedzialne za wytwarzanie silnego pola magnetycznego. To właśnie ten niewielki element przekształca prąd w falę akustyczną. Dobre przetworniki zapewniają wysoką jakość słyszanego dźwięku oraz precyzję brzmieniową, bez efektów ubocznych, takich jak podbicie i zakolorowanie. To sprawia, że możesz usłyszeć bardzo szczegółowe doły (basy) oraz czyste góry. 

Bardzo ważną cechą dobrych słuchawek jest pasmo przenoszenia. Jest to parametr, który określa zakres częstotliwości, które mogą z siebie wydobyć słuchawki. Warto pamiętać, że dźwięki słyszalne dla ludzkiego ucha mieszczą się w zakresie od 20 Hz do 20 kHz i dlatego jest to niezbędne minimum, jeśli chodzi o pasmo przenoszenia w sprzęcie, który chcesz zakupić. A co z modelami, które oferują szerszy zakres, niż standardowe spektrum słyszalności? Czy jest w ogóle sens, aby brać je pod uwagę? Jak najbardziej tak! Pozwoli nam to usłyszeć w słuchawkach dźwięki, których w naturalnych warunkach nigdy byśmy nie usłyszeli, a jednocześnie będziemy mieli możliwość kontrolowania tychże odgłosów.

Mówiąc o częstotliwości nie można pominąć aspektu związanego z jej odwzorowywaniem. Jak już wspomnieliśmy, słuchawki dla muzyka w przeciwieństwie do modeli dla gamerów i audiofili, nie służą wyłącznie do uprzyjemniania podczas słuchania muzyki. Ich rolą wcale nie jest podbijanie basu i kolorowanie dźwięku. Tak naprawdę ich wpływ na brzmienie powinien być jak najmniejszy. Nie wszyscy producenci podają szczegółowe dane na temat tych parametrów, dlatego czasem warto sięgnąć po niezależne testy, dostępne chociażby w Internecie. Znajdują się tam specjalne wykresy przedstawiające pasmo przenoszenia w najpopularniejszych modelach słuchawek. To daje obraz, które słuchawki mają neutralne brzmienie, a które są sztucznie podbijane lub tłumione. Jeśli te parametry wydają ci się niejasne - niczym nie musisz się przejmować. W ofercie Salonów Muzycznych RIFF znajdziesz bogaty wybór słuchawek, skrojonych na twoją miarę, a nasi Doradcy pomogą ci wybrać sprzęt idealny dla twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz