Poradnik św. Mikołaja cz.1 - Najlepsze pomysły na prezent pod choinkę - Ukulele

Święta zbliżają się do nas wielkimi krokami, co z pewnością oznacza nadchodzący szał zakupowy. Kolejki w sklepach, korki na parkingach, kupowanie prezentów na ostatnią chwilę? Tak, my też to znamy! Dlatego w tym roku, jak prawdziwy "mądry Polak po szkodzie" postanowiliśmy dobrze uzbroić się w niezbędną wiedzę. Przygotowaliśmy dla Was szczegółowy przegląd tego, co w ostatnim roku cieszyło się największą popularnością w branży muzycznej. Masz w swoim otoczeniu muzycznego freaka, chcesz kupić pierwszy instrument dla najbliższej osoby lub myślisz o rozwijaniu muzycznej pasji? Koniecznie zapoznaj się z naszym cyklem "Poradników św. Mikołaja" gdzie podpowiemy Ci, na co warto postawić w tym roku!

Bohaterem pierwszej części naszego cyklu będzie niekwestionowany król minionego lata - ukulele!

Ukulele koncertowe LANIKAI ACST-C

Ukulele może być jednym z najbardziej uniwersalnych prezentów - zarówno dla osoby, która jeszcze nigdy nie grała na żadnym instrumencie, jak i dla bardziej doświadczonego muzyka. Dzięki małym rozmiarom z łatwością zagra na nim nawet małe dziecko. Dlaczego?

Po pierwsze - ukulele jest instrumentem bardzo łatwym do opanowania. O ile gitara wymaga bardzo dużo cierpliwości na początku nauki, o tyle ukulele – które jest mniejsze i ma tylko cztery, miękkie struny - nie wymaga już tak mocnych, rozciągniętych palców i twardych opuszków. 

Po drugie - ukulele jest świetnym przygotowaniem do gry na gitarze, a osoby które na gitarze już grają, umieją też grać na ukulele, nawet jeśli o tym nie wiedzą. Chociaż poszczególne struny dają inne dźwięki niż struny gitary, to jednak system strojenia jest ten sam, dzięki czemu używa się tych samych chwytów, ukulele brzmi tylko w innej tonacji. (Dla wtajemniczonych: ukulele jest strojone podobnie jak gitara z kapodastrem na piątym progu.)

Po trzecie - jest to instrument niewielki, poręczny, który zmieści się nawet do plecaka lub bagażu podręcznego.

Po czwarte - ukulele to instrument względnie tani. Na gitarę w sensownej jakości trzeba wydać co najmniej 400-500 zł, natomiast dobre ukulele można nabyć już za połowę tej ceny.

Po piąte - Wreszcie, jest to instrument niezwykle popularny. Chociaż wywodzi się z Hawajów i powstał pod koniec dziewiętnastego wieku, w ostatnich latach jego popularność osiągnęła szczyt. Instrument ten dzięki swojej uniwersalności pojawia się w najróżniejszych stylach muzycznych, sięgają po niego zarówno muzycy folkowi, rockowi, alternatywni jak i związani z muzyką pop. Do bardziej znanych należą np. Elvis Presley, Taylor Swift, Paul McCartney, Eddie Vedder, Joni Mitchell czy Meghan Trainor.

Ukulele sopranowe KALA KA S

Czym kierować się przy zakupie ukulele? Tak, jak w przypadku każdego innego instrumentu – przede wszystkim brzmieniem i jakością wykonania, dlatego nie warto kupować najtańszych instrumentów. Często są one wykonane niestarannie, ich dźwięk jest głuchy lub przytłumiony, mogą też nie stroić i po krótkim czasie ulegać uszkodzeniom, takim jak nadmierne wykrzywienie gryfu czy odklejenie się mostka. Z drugiej strony nie każdy może pozwolić sobie na ukulele z „górnej półki” i nie zawsze byłby to dobry wybór, np. gdy instrument ma być prezentem dla dziecka. Warto więc szukać marek, które w przystępnej cenie oferują dobrej jakości instrumenty o klarownym brzmieniu. Do takich producentów należą m. in. Kohala, Kala czy Tanglewood.

Ukulele budowane są w różnych rozmiarach i kształtach, niektóre przypominają miniaturową gitarę, inne mają np. kształt owoców – nie wpływa to znacząco na brzmienie, wiec w tej kwestii można się kierować wyłącznie własnym gustem, podobnie jak w przypadku kolorystyki. Inaczej sprawa ma się z wielkością instrumentu. Najbardziej popularne są najmniejsze ukulele sopranowe,  które brzmią w klasyczny dla tego instrumentu sposób. Jeśli ktoś chce mieć nieco większy instrument, może zainteresować się odmianą koncertową – takie ukulele jest nieco głośniejsze i charakteryzuje się pełniejszym, głębszym brzmieniem, chociaż strojone jest identycznie jak sopranowe. Pozostałe odmiany – tenorowe, barytonowe i inne, są już używane dużo rzadziej, ale każdy rodzaj występuje też w wersji elektro-akustycznej, czy z możliwością podłączenia bezpośrednio do nagłośnienia, dzięki wbudowanej przystawce piezoelektrycznej.

Ukulele barytonowe KOHALA AK-B

Podsumowując, ukulele to doskonały pomysł na prezent dla osoby w każdym wieku, bez względu na dotychczasowe doświadczenie z grą na instrumentach.

To nie koniec naszych świątecznych propozycji. Obserwuj Blog Riff, gdzie już wkrótce pojawią się kolejne pomysły na trafione prezenty na Gwiazdkę!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz