Gitara czy pianino? Jaki instrument wybrać do nauki?

Gitara i fortepian są bez wątpienia najbardziej popularnymi instrumentami. Mówiąc o gitarze można mieć na myśli całą rodzinę instrumentów do której należą przede wszystkim gitara klasyczna, elektryczna, akustyczna i basowa, a także ukulele. Mówiąc o fortepianie nie należy zapominać o podobnych instrumentach takich jak pianino, pianino cyfrowe, keyboardy i syntezatory. Obie te grupy zdecydowanie zdominowały świat muzyki, ale czy zawsze tak było?

Można powiedzieć, że przodkowie dzisiejszych gitar i fortepianów toczyli ze sobą walkę o popularność przez niemalże całą historię muzyki. Były epoki, w których dominowały np. lutnia i torba, z kolei w innych stuleciach królowały klawesyn czy klawikord. Wojnę tę ostatecznie wygrał fortepian stając się najważniejszym instrumentem muzyki klasycznej, jednak nie na długo, ponieważ i gitara odnalazła swoje miejsce za sprawą bluesa i muzyki rockowej.

Rodzice chcący posłać swoje dziecko na naukę gry, często wahają się który z tych instrumentów wybrać. Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, przede wszystkim trzeba poznać różnice między tymi dwiema rodzinami instrumentów.

Na fortepianie i innych instrumentach klawiszowych bardzo łatwo jest zagrać pierwsze dźwięki. Jeden palec wystarczy, żeby wydobyć jeden ton, a jedną ręką można zagrać melodię lub akordowy akompaniament. Słowem - początek nauki jest bardzo prosty, więc w wieku 6, czasem nawet 5 lat można rozpocząć swoją przygodę z klawiaturą. Jednak im dalej w las, tym trudniej – opanowanie bogatszych utworów wymaga już więcej ćwiczeń i bardzo dobrej synchronizacji rąk, a nawet nóg, jeśli korzysta się z fortepianowych pedałów.

Tradycyjne, akustyczne instrumenty są drogie i bardzo trudne w transporcie, wymagają również dużo dbałości, żeby utrzymać je w dobrym stanie – problemy ten znikają w przypadku pianin cyfrowych i keyboardów, jednak wciąż są to instrumenty które trudno zabrać na biwak lub spływ kajakowy. Za to umiejętność radzenia sobie z klawiaturą jest bardzo uniwersalna – może przydać się w niemalże wszystkich stylach muzyki poważnej i rozrywkowej.

Kliknij i zobacz pianina cyfrowe dostępne w Riff

Początki nauki gry na gitarze nie należą do najłatwiejszych – zagranie najprostszej melodii lub akordów wymaga aktywności obu rąk i ich bardzo dobrej synchronizacji.

Według powszechnej opinii wiąże się to też z bólem opuszków w palcach, które dociskają struny do progów, ale to nie jest do końca prawdą! Mimo to, gitara jest instrumentem który na początku wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości – trzeba dać czas swoim palcom, żeby przyzwyczaiły się do strun i chwytów. Jednak na tych, którzy przetrwają początkowy etap nauki, czeka wspaniała nagroda – dalszy rozwój nie sprawia już tyle trudu, bez względu na to czy pozostanie się przy „ogniskowym” graniu akordów, czy będzie się uczyć metalowych riffów. Nawet poznanie techniki klasycznej, czyli inaczej fingerstyle, nie jest zbyt trudne – jeśli oczywiście dobrze opanowało się podstawy gry.

Biorąc pod uwagę to wszystko, można stwierdzić, że małemu dziecku trudniej będzie poradzić sobie z tym instrumentem. Co do wieku - opinie są podzielone, jednak z pewnością można powiedzieć, że siedmio- lub ośmiolatek może rozpoczynać naukę, oczywiście bez pośpiechu, z odpowiednim wsparciem nauczyciela i rodziców.

Wybierz gitarę klasyczną dla siebie!

Gitara klasyczna z nylonowymi strunami najlepiej nadaje się na pierwszy instrument, zwłaszcza dla dzieci, ponieważ struny tego rodzaju są najbardziej przyjazne dla palców. Gitary z metalowymi strunami – akustyczne i elektryczne, są zalecane dla bardziej zaawansowanych uczniów, chociaż nie jest to sztywna zasada. Jeśli instrument jest dobrze wyregulowany i ma założony miękki komplet strun, też nie będzie sprawiał wielkiego problemu palcom początkującego gitarzysty. Ponadto, gdy opanuje się grę na jednym rodzaju gitary, dosyć łatwo przestawić się na inny rodzaj.

Gitary są instrumentami niedrogimi i łatwo można zabrać je na wycieczkę. Nie są może tak uniwersalne jak instrumenty klawiszowe, jednak znajdują zastosowanie w bardzo wielu rodzajach muzyki. Chociaż kojarzone są przede wszystkim z szeroko rozumianą muzyką rozrywkową, to spotkać je można również w muzyce poważnej. Gitara klasyczna w dłoniach wirtuoza potrafi zastąpić fortepian lub nawet całą orkiestrę. Wiele arcydzieł muzyki klasycznej doczekało się transkrypcji na gitarę, wiele z nich powstało też specjalnie na ten sześciostrunowy instrument.

Podsumowując wszystkie za i przeciw, trudno jest wskazać jednoznacznie który instrument będzie lepszym wyborem, jest to pod wieloma względami sprawa indywidualna. Jednak bez względu na to czy dziecko zacznie uczęszczać na lekcje gry na gitarze, czy na fortepianie, będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na jego rozwój. Nauka gry znacząco poprawia umiejętności manualne i psychomotorykę, staje się też okazją do ćwiczenia pamięci i koncentracji. Konieczność codziennego ćwiczenia uczy dyscypliny, a możliwość wyrażania się przez dźwięki pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną. Dlatego, jeśli widać w dziecku jakieś predyspozycje lub szczególne zainteresowanie światem dźwięków, warto spróbować!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz