Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, lecz również łączy pokolenia. Najlepiej o tym wiedzą artyści, których dzieci poszły w ich ślady, odnosząc mniejsze lub większe sukcesy muzyczne. Dzień Dziecka to idealna okazja, by nieco bliżej poznać sylwetki wokalistek i wokalistów, którzy talent wyssali z mlekiem matki. Przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie wykonawców, którzy wzorem swoich rodziców związali się ze światem muzyki.

SinatraBez wątpienia jedną z największych gwiazd w historii muzyki rozrywkowej jest Frank Sinatra. Jego charakterystyczny wokal był czymś więcej, niż tylko głosem - stał się prawdziwym symbolem, który wyznaczył zupełnie nowy styl śpiewania. Jego córka Nancy Sinatra również została piosenkarką, wykonującą muzykę z pogranicza country, rocka i popu. Pierwsze kroki na scenie muzycznej stawiała jako nastolatka, występując w programie telewizyjnym swojego ojca. Jednak dopiero w latach 60-tych zyskała międzynarodową sławę za sprawą utworu “These boots are made for walking”, który do dziś uznawany jest z największy przebój wokalistki. Ta piosenka nie tylko wylansowała Sinatrę jako gwiazdę światowego formatu, lecz przyczyniła się również do popularyzacji nowego trendu w modzie. W teledysku artystka jest ubrana w wysokie buty i krótką sukienkę mini, co w ówczesnych czasach było czymś zupełnie nowatorskim.

Nazywany jest ojcem muzyki reggae, który spopularyzował ruch rastafarian. Bob Marley, bo o nim mowa, to jeden z najważniejszych wykonawców muzyki afroamerykańskiej, który wywarł wpływ na bardzo wielu artystów, również spoza macierzystego gatunku. Jego najstarszy syn Ziggy postanowił kontynuować dziedzictwo swojego ojca i również został muzykiem. Jego prawdziwe imię to David, a swój przydomek artystyczny zaczerpnął z utworu “Ziggy Stardust” Davida Bowiego. Jak widać, prawdziwe imiona obydwu wykonawców także się pokrywają - w tym musi drzemać jakaś magia... Marley junior swoje zamiłowania muzyczne przejawiał już we wczesnym dzieciństwie i choć początkowo nie odnosił sukcesów komercyjnych, dzięki determinacji i ciężkiej pracy, z czasem stał się wielką gwiazdą reggae. Choć dziś zdania na temat jego twórczości są podzielone i nie zawsze spotykają się z pozytywną krytyką - artysta i tak uznawany jest za prawdziwą ikonę i godnym następcą swojego taty.

Rodzina Marley
Żródło: https://www.gq.com/story/bob-marley-family-photos

Johnny Cash to legenda country i klasa sama w sobie. Przeboje, jakie wylansował zna cały świat i po dzień dzisiejszy są chętnie coverowane przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Zresztą sam wokalista często brał się za przerabianie utworów innych artystów, z powodzeniem aranżując je na własną modłę. Rosanne Cash to jego najstarsza córka, z pierwszego małżeństwa z Vivian Liberto. Choć piosenkarka nie zrobiła tak wielkiej, międzynarodowej kariery, jak jej tata, w Stanach Zjednoczonych jest bardzo popularna i uchodzi za jedną z najważniejszych współczesnych gwiazd muzyki country. Rosanne w swojej twórczości często wplata inne gatunki muzyczne, takie jak pop, rock, blues i folk, dzięki czemu jej dokonania mają wielowymiarowy charakter. Wokalistka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Grammy, m.in. za najlepszą piosenkę country. W 2015 roku dołączyła do Alei Sław w Nashville.

A skoro już jesteśmy przy muzyce country, warto wspomnieć o innej gwieździe gatunku, jaką jest Billy Ray Cyrus. Albumy artysty wielokrotnie osiągały status platyny, a sam muzyk świetnie odnajduje się również jako aktor. Zagrał m.in. w “Mulholland Drive” Davida Lyncha oraz w serialu dla młodzieży “Hannah Montana”, u boku swojej córki Miley, która dziś jest dużo większą gwiazdą, niż jej ojciec. Wokalistka wykonuje muzykę pop oraz gra na pianinie i gitarze. To właśnie rola nastolatki, która prowadzi podwójne życie uczennicy i światowej sławy piosenkarki, przyniosła jej ogromną sławę. Miley już od najmłodszych lat związana jest z muzyką - nie tylko za sprawą ojca, lecz również dzięki matce chrzestnej, którą jest legenda country, Dolly Parton. Mając w rodzinie takie gwiazdy, ciężko by było pójść inną ścieżką. Obecnie Cyrus uznawana jest za jedną z najważniejszych wokalistek pop, nie tylko ze swojego pokolenia. W ostatnim czasie stało się o niej głośno także ze względu na jej zamiłowania do ciężkiej muzyki, co zaowocowało rozpoczęciem prac nad albumem z coverami Metalliki.

Miley Cyrus, Billy Ray Cyrus
Żrógło:https://www.billboard.com/articles/news/9343084/billy-ray-cyrus-miley-cyrus-bright-minded-instagram

W kontekście dzieci znanych muzyków nie zapominajmy także o artystach z rodzimego podwórka. Na dużą uwagę zasługują bracia Waglewscy - Piotr, znany jako Emade oraz Bartosz, czyli Fisz. To synowie Wojciecha Waglewskiego, założyciela i frontmana grupy Voo Voo. Obydwaj bracia związani są głównie ze sceną alternatywnego hip hopu. Choć odnoszą sukcesy solowe, mają również wspólny projekt pod nazwą Tworzywo Sztuczne. W swojej twórczości łączą takie style jak: folk, jazz i downtempo. Emade gra na perkusji, lecz realizuje się również jako DJ i producent muzyczny. Natomiast Fisz to przede wszystkim wokalista i kompozytor - podobnie jak brat zajmuje się produkcją muzyczną. W kręgu jego zainteresowań jest także malarstwo i działalność radiowa. Razem ze swoim ojcem prowadził audycję “Magiel Wagli” w Programie Trzecim Polskiego Radia. Fisz wielokrotnie nominowany był Fryderyków - jednej z najważniejszych nagród polskiego przemysłu muzycznego. Dziś muzyk uważany jest za najważniejszego przedstawiciela muzyki z pogranicza jazz-hopu i elektro.

Walgewscy
Żródło: https://rytmy.pl/waglewski-fisz-emade-powracaja-z-nowym-dlugo-wyczekiwanym-albumem/

Jedną z największych gwiazd polskiego rocka bez dwóch zdań jest Grzegorz Markowski - wokalista zespołu Perfekt. To on jest autorem najsłynniejszej polskiej autobiografii i zapewniał, że wkoło jest wesoło. Jego córka Patrycja również ma rock’n’rolla we krwi, co nie tylko słychać, lecz również widać. Wizerunek Markowskiej świetnie oddaje ducha i pazura jej twórczości, dzięki czemu moc przekazu jest dużo silniejsza. Pierwszy sukces muzyczny odniosła jako nastolatka, gdy w 1994 roku została laureatką konkursu “Odkrywamy talenty” organizowanego w ramach popularnego w latach 90. programu telewizyjnego “Tęczowy Music Box”. Jednak Polska usłyszała o niej dopiero po siedmiu latach, gdy wydała swój debiutancki album pt. “Będę silna”. I od tego tak naprawdę wszystko się zaczęło. Patrycja dysponuje mocnym głosem, który idealnie pasuje do rockowego i poprockowego repertuaru. Jej ognisty temperament sceniczny z pewnością odziedziczyła po swoim ojcu. A będzie można się o tym przekonać już niedługo, bo zarówno Markowska, jak i jej tata wezmą udział w biciu rekordu Guinessa na Thanks Jimi Fesitval, który odbędzie się już 19 czerwca na wrocławskiej Pergoli. Salony Muzyczne RIFF również tam będą, przyglądając się uczestnikom, którzy wspólnie wykonują “Hey Joe”. Ciebie także nie powinno tam zabraknąć, więc widzimy się już wkrótce!

Patrycja Markowska, Grzegorz Markowski

Żródło: https://moskaldamian.wordpress.com/2018/11/07/markowscy-prezentuja-wspolny-singiel-posluchaj-utworu-na-szczycie/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz