Muzyka country - Dziki Zachód w duszy i sercu

Muzyka country kojarzona jest z kowbojami i Dzikim Zachodem. Dziś uznawana jest za jeden z narodowych symboli i element dziedzictwa kulturowego Stanów Zjednoczonych. To wyjątkowy styl, który jest nie tylko kolejnym gatunkiem muzycznym, lecz również sposobem patrzenia na świat. 17 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Country, który ma coraz większy wpływ na współczesną muzykę rozrywkową. Warto poznać najważniejsze ciekawostki na temat tego nurtu.

Początki muzyki country sięgają pierwszego dwudziestolecia XX wieku. To osobliwy gatunek muzyczny, który wywodzi się z ballad farmerskich, śpiewanych przez wędrownych grajków. Muzycy używali bardzo skromnych instrumentów, często zrobionych z przypadkowych przedmiotów. Jednak nie miało to żadnego znaczenia, ponieważ najważniejsza była pieśń, która wyrażała całą gamę emocji - od tęsknoty i nostalgię, po miłość i cierpienie. Choć z początku forma muzyczna była dość prymitywna, to dzięki inspiracjom czerpanym z jazzu, rocka i popu, muzyka country mogła rozwinąć skrzydła i pokazać swój prawdziwy potencjał. Podstawę instrumentalną country tworzy brzmienie gitary akustycznej, która może być uzupełniona o prosty zestaw perkusyjny, a nawet skrzypce. Jeśli odnajdujesz się w tym gatunku i szukasz najlepszych instrumentów do wykonywania country - sprawdź ofertę Salonów Muzycznych RIFF!

Muzyka country charakteryzuje się poruszaną tematyką. Wykonawcy śpiewają najczęściej o wartościach, które mają dla Amerykanów największe znaczenie. Są to: rodzina, Bóg i patriotyzm. Ponieważ ten gatunek wyróżniają nieskomplikowane teksty, podane w lekkiej i przystępnej formie, artyści muzyki country w prosty sposób trafiają ze swoim przekazem do odbiorców. Wielu piosenkarzy śpiewa również o sprawach dużo mniej przyjemnych, takich jak: ludzkie dramaty, rodzinne tragedie, cierpienie czy niespełniona miłość. Muzyczne oblicze country przez lata się zmieniało, nie tylko pod wpływem inspiracji innymi gatunkami, lecz również jako reakcja na ówczesne przemiany społeczno-gospodarcze. Wyraźnie widać, że artyści poprzez swoje utwory chcieli nie tylko opowiadać o pięknych historiach miłosnych, ale także zwrócić uwagę na ważne tematy związane z ojczyzną. Współcześnie jednak utwory country przede wszystkim mają nieść radosne przesłanie, zarówno w muzyce country instrumentalnej, jak i wokalnej.

Muzyka country w USA jest jednym z najczęściej słuchanych gatunków muzycznych. Do słuchania jej przyznaje się aż 42% populacji. Współczesny rynek rozwija się bardzo dynamicznie i wciąż jest nienasycony. Najwięksi artyści kojarzeni z tym nurtem zaczynali jednak dużo wcześniej, dając początek nowej erze w amerykańskiej muzyce rozrywkowej. Za najważniejszych prekursorów uznaje się wykonawców, którzy tworzyli już w latach 20. ubiegłego wieku, gdy gatunek zaczął dopiero raczkować. Duży wkład w jego rozwój miał Jimmy Rodgers, który zgrabnie połączył amerykańską muzykę country i jazz, mieszając je z folkiem, bluesem i gospel. Ten dość odważny i nietuzinkowy, jak na ówczesne czasy mix zaowocował ogromnym sukcesem, który przełożył się na miliony sprzedanych płyt. Innymi ważnymi postaciami, związanymi ze sceną country, byli członkowie rodziny Carters, którzy przez ponad 30 lat (od 1927 do 1956 roku) tworzyli pierwszą na świecie wokalną grupę country. Zespół wylansował między innymi przebój „I'm thinking tonight of my blue eyes”.

Do najpopularniejszych wykonawców muzyki country należą: Johnny Cash, Dolly Parton, Shania Twain, Taylor Swift, Dixie Chicks, Hank Williams, Kris Kristofferson, Kenny Rogers, Bob Dylan, Neil Young, Elvis Presley. Wiele przebojów na stałe wpisało się w kanon światowej muzyki rozrywkowej i do dziś te hity odtwarzane są w wielu stacjach radiowych lub są wykonywane przez innych artystów. Jednym z największych szlagierów, spopularyzowanych za sprawą coveru Whitney Houston, jest nagrana przez Dolly Parton ballada z 1973 roku „I will always love you”. Innym wielkim przebojem wokalistki jest „Jolene”, często coverowany przez innych muzyków, m.in. Miley Cyrus, która jest chrześnicą piosenkarki.

Muzyka country jest w Polsce dość popularna, czego dowodzą  tłumnie odwiedzane festiwale poświęcone temu gatunkowi muzycznemu. Największy z nich to Piknik w Mrągowie, zrzeszający również miłośników folku, w którym od 1981 roku biorą udział artyści z kraju i zagranicy. Występy muzyczne uzupełniają imprezy towarzyszące, które są znakomitym potwierdzeniem, że country to muzyka do tańca i do różańca. Duży wpływ na popularyzację gatunku miał Wojciech Cejrowski, który w latach 1994–1996 prowadził program „WC Kwadrans”, utrzymany w kowbojskiej stylistyce. Dodatkowo każdy odcinek zakończony był teledyskiem country, dzięki czemu polska publiczność miała możliwość poznać twórczość artystów związanych z tym gatunkiem.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz