Chińscy naukowcy opracowali listę utworów, których słuchanie podczas jazdy najczęściej powoduje wypadki. Możecie się zaskoczyć! 

Konkluzja autorów badania z South China University of Technology w Kantonie jest jasna: utwory o szybkim tempie powyżej 120 BPM (beats per minute – uderzeń na minutę) powodują, że chcemy jechać szybciej. To z kolei jest przyczyną ryzykownych manewrów i częstszych wypadków. 

Podczas badania kierowcy siadali za sterami symulatora, prowadząc pojazd po symulowanej sześciopasmowej autostradzie raz w ciszy, a raz w akompaniamencie muzyki rockowej. Przez 20 minut jazdy średnia ilość zmiany pasa jazdy wynosiła 70 razy w ciszy i dwa razy więcej, gdy kierowcy słuchali muzyki. Ponadto ich średnia prędkość zwiększała się wówczas o około 8 kilometrów na godzinę. 

Naukowcy zaprezentowali także listę najbardziej niebezpiecznych utworów - na jej szczycie jest utwór „American Idiot” Green Daya. Nie dziwi jakoś bardzo, że ten mocno punkrockowy i szybki (189 BPM) utwór budzi w nas ukrytą bestię. Okazuje się jednak, że słuchanie Miley Cyrus również może narazić was na niebezpieczeństwo na drodze! 

5 najbardziej niebezpiecznych utworów do jazdy:

1. Green Day – "American Idiot"

2. Miley Cyrus – "Party In The USA"

3. The Killers – "Mr Brightside"

4. The Chainsmokers – "Don’t Let Me Down"

5. Bruce Springsteen – "Born To Run" 

Opublikowano też listę utworów całkowicie bezpiecznych – na jej szczycie jest „Stairway To Heaven” Led Zeppelin, z częstotliwością BPM o wartości zaledwie 63. 

5 najbardziej bezpiecznych utworów do jazdy: 

1. Led Zeppelin – "Stairway To Heaven"

2. Red Hot Chili Peppers – "Under The Bridge"

3. Drake – "God’s Plan"

4. Toto – "Africa"

5. Khalid – "Location" 

Autorzy badania twierdzą, że wyniki pozwolą na wdrożenie odpowiednich metod edukacji kierowców i zmniejszenie ryzyka na drodze. Póki jednak to nie nastąpi – Green Daya na wszelki wypadek słuchajcie w domu! 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz