Wspieraj dziecko w muzycznych marzeniach

Kiedy dziecko samo garnie się do nauki gry na gitarze, można to uznać za duży sukces. Czasem jednak pierwszy zryw okazuje się słomianym zapałem, który później przechodzi w niechęć i frustrację. Co więc należy zrobić, aby wspomóc malucha w stawianiu pierwszych kroków z instrumentem w dłoni? Podpowiadamy, jak zachęcić dzieci do gry na gitarze.

Gra na instrumencie muzycznym rozwija wiele zmysłów. Uczy również analitycznego myślenia i koncentracji. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien rozpocząć przygodę z muzyką. Ważne, by dziecka do tego nie zmuszać, jeśli wyraźnie nie jest zainteresowane tematem. Są również dzieci, które same czują bluesa - dosłownie i w przenośni. Wtedy warto wkroczyć do akcji i pomóc im w pielęgnowaniu tej pasji. Często się zdarza, że maluchy początkowo zakochują się w instrumencie, a potem rzucają go w kąt. I tu wiele zależy od rodziców i nauczycieli, którzy mogą skutecznie zmotywować dziecko.

Gitara jest jednym z najprostszych do okiełznania instrumentem. Dlatego wielu rodziców zachęca swoje pociechy, by to właśnie po nia sięgnęły. Choć naukę gry na gitarzę można rozpocząć w każdym wieku, tak naprawdę najlepszym na to momentem jest wczesne dzieciństwo. Zanim poszukasz odpowiedniego nauczyciela, zastanów się, dlaczego Twoje dziecko chce grać na instrumencie. Czy chcesz je ukierunkować, by w przyszłości zostało zawodowym muzykiem? A może warto pozostać przy amatorskim muzykowaniu dla własnej frajdy i przyjemności? Odpowiedź na to pytanie pozwoli poprowadzić edukację dziecka i uniknąć przykrych rozczarowań. Nie od razu musisz posyłać je do szkoły muzycznej, która wymaga dyscypliny i pochłania dużo czasu. Lekcje gry na gitarze maluch może pobierać od prywatnego nauczyciela, nawet w zaciszu własnego domu. I tak naprawdę o niego wszystko się rozchodzi…

Można śmiało stwierdzić, że gwarancją edukacyjnego sukcesu Twojego dziecka jest dobry instruktor, który będzie potrafił umiejętnie poprowadzić zajęcia. Dlatego przy doborze nauczyciela zwróć uwagę nie tylko na jego zdolności instrumentalne, lecz również na podejście pedagogiczne. W nauce gry dla dzieci jest to niezwykle ważny element, który może przesądzić o ostatecznym sukcesie lub porażce. Jakie cechy powinien posiadać dobry pedagog? Przede wszystkim musi umieć pobudzić motywację wewnętrzną dzieci. Pozornie nie wydaje to się trudne, ale nie każdy odnalazłby się w tej roli. W tym kontekście bardzo ważne jest rozgraniczenie motywacji od systemu nagród i kar, które mogą przynieść odwrotne skutki od zamierzonych. Zadaniem nauczyciela jest zaszczepienie w uczniu miłości do muzyki - przekonanie go, że gra na gitarze to coś więcej niż obcowanie człowieka z instrumentem. Instruktor musi tak pokierować dziecko, by zrozumiało, że gra na gitarze to tworzenie sztuki, która uszlachetnia duszę. Równie istotna jest ocena możliwości malucha. Nie każdy uczeń rozwija zdolności w takim samym tempie i nie każdy posiada ten sam rodzaj talentu. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele nie mogą wymagać od dzieci więcej, niż samo potrafi z siebie dać. Dobra motywacja polega na chwaleniu za postępy, nawet te najmniejsze.

Nauka gry na gitarze to nie tylko zgłębianie techniki. To również inspiracja i możliwość wyrażania siebie poprzez muzykę. Dlatego dziecko powinno przede wszystkim czerpać przyjemność z gry, a nie odczuwać presję związaną w niedociągnięciami technicznymi. Na początku one na pewno będą się pojawiać i mogą się stać poważnym zagrożeniem w dalszej edukacji. Nauczyciel musi na to reagować i nie zmuszać ucznia do czegoś, co sprawia mu problemy. Wewnętrzna motywacja sprawi, że to, co jest trudne, z czasem uda się zażegnać i wypracować. Dlatego rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z postępami swojego dziecka. Powinni zadbać o dobrą komunikację z nauczycielem, aby podpowiedzieć mu, w jaki sposób stymulować ucznia.

Żeby dziecko od początku czuło się zachęcone do nauki gry na gitarze, ważny jest dobór odpowiedniego instrumentu. Musi on dobrze leżeć w małych rączkach malucha, aby ten posługiwał się nim w pełni swobodnie. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozmiar gitary, który dobiera się względem wzrostu dziecka. W przypadku młodszych dzieci zaleca się zakup instrumentu ¾, który w przyszłości można wymienić na “pełny” rozmiar, używany także przez dorosłych muzyków. Szukając najlepszej gitary zwróć uwagę na wielkość pudła rezonansowego, grubość oraz długość gryfu. Warto także sprawdzić, w jaki sposób osadzone są progi na podstrunnicy - nie powinny wystawać z boku gryfu. Jeśli planujesz zakup pierwszego instrumentu dla dziecka - weź je ze sobą. Niech przymierzy gitarę i sprawdzi, czy czuje się z nią komfortowo. Ważne, by maluch nie miał problemów z dociskaniem strun, dlatego podczas przymiarki warto to przetestować i jeśli struny są osadzone zbyt daleko od gryfu, należy to wyregulować lub poszukać innego instrumentu. W Salonach Muzycznych RIFF znajdziesz szeroki wybór gitar do nauki gry - zarówno dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, jak również młodszych. Nasi Doradcy pomogą wybrać instrument skrojony pod indywidualne potrzeby i możliwości Twojego małego muzyka. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz