Poznawanie świata przez muzykę

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim problemy, stres i oczekiwania. Ale wiążą się z tym również nowe szanse i możliwości, przed którymi staje twoje dziecko. To doskonały moment, aby maluch chwycił za swój pierwszy instrument muzyczny i przekonał się, jak fascynujący jest świat nut i dźwięków. Podpowiadamy, jak pomóc dzieciom w stawianiu pierwszych kroków z instrumentem w dłoni.

Gra na instrumencie muzycznym jest niezwykle rozwijająca, pod wieloma względami. Kiedy maluch rozpoczyna swoją przygodę z muzyką, musi uruchomić wiele zmysłów. Dzięki temu może się rozwijać na kilku płaszczyznach. Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment, aby dziecko zapoznało się z instrumentem - zdradzamy w sekrecie, że wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Wtedy maluchy mają już dobrze rozwinięty słuch i zdolności manualne, dzięki czemu łatwo mogą przyswajać wiedzę. Dotyczy to nie tylko samej techniki gry na instrumencie, lecz również czytania nut. Rodzice, którzy poważnie podchodzą do edukacji muzycznej swojego dziecka mogą rozważyć dodatkowe wsparcie metodyczne, które ułatwi rozwijanie zdobytych umiejętności. Mogą to być np. zajęcia z rytmiki i tańca lub lekcje śpiewu.

Nauka gry na flecieJednym z największych dylematów rodziców (i ich dzieci) jest wybór instrumentu. Kilkulatki nie zawsze są w pełni świadome, który instrument okaże się najbliższy ich sercu. Dlatego to rodzice często decydują za nich, co niekiedy kończy się wielkim rozczarowaniem. Przyjmuje się jednak, że poznawanie świata muzyki warto rozpocząć od nauki gry na niewielkim instrumencie. Warto więc postawić np. na mały keyboard dla początkujących, ukulele, harmonijkę ustną, małe skrzypce, a nawet kazoo lub dzwonki. Dzieci z pewnością zainteresują się również perkusjonaliami, które kreatywnie pobudzą ich wyobraźnię oraz pozytywnie wpłyną na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Każdy z tych instrumentów znajdziesz w ofercie Salonów Muzycznych RIFF. Zapewniamy bogaty wybór modeli, w tym serii dedykowanych specjalnie dla małych muzyków. 

Starsze dzieci prawdopodobnie wiedzą już, czego chcą i mają zupełnie inne potrzeby, niż kilkulatki. W ich przypadku najlepszym wyborem będą bardziej angażujące instrumenty, które wymagają większej uwagi i koncentracji. W szczególności polecamy gitary - klasyczne, akustyczne i elektryczne. Idealnie sprawdzą się także keyboardy z dynamiczną klawiaturą i rozbudowanymi funkcjami. Nauka gry na instrumencie to coś więcej, niż tylko hobby. To poznawanie świata poprzez muzykę oraz możliwość rozwijania zdolności intelektualnych i manualnych. Dziecko, które angażuje się w wykonywanie muzyki ćwiczy swoją pamięć słuchową i zwiększa potencjał umysłowy. A to się przekłada na dobre wyniki w nauce, a także w wielu dyscyplinach sportowych. 

Dziecko już na początku swojej przygody z instrumentem poczuje, czy to jest właśnie to. Jeśli szybko się nie znudzi i chętnie będzie przysiadało do ćwiczeń - z tej mąki z pewnością będzie chleb. Musisz jednak pamiętać, że nie od razu Woodstock zbudowano. Aby było widać pierwsze efekty, trzeba naprawdę dużo czasu i cierpliwości - zarówno ze strony rodzica, jak i dziecka. Dlatego warto być dla niego wymagającym, a jednocześnie nie wywierać na nim presji. To może tylko zniechęcić malucha, który zamiast bardziej pokochać muzykę, zacznie ją nienawidzić. Jak więc znaleźć ten złoty środek, dzięki któremu dziecko chętnie będzie przykładać się do nauki? W tym przypadku najważniejsza jest motywacja. Musisz pokazać maluchowi dlaczego gra na instrumencie to frajda i że warto rozwijać się w tym kierunku. Dziecko powinno wiedzieć, że nie masz wobec niego zbyt wygórowanych oczekiwań - przecież nie musi od razu być drugim Claptonem, czy Vivaldim. Daj mu czas - niech przyswaja wiedzę w swoim tempie i stylu. Do niczego nie zmuszaj - jeśli maluch uzna, że nie czuje bluesa, to może odnajdzie się w innym gatunku, ale niech to będzie jego decyzja.

Jak się okazuje, edukacja muzyczna to nie tylko nauka gry na instrumencie. To również oswajanie dziecka z muzyką. Dlatego tak ważne jest wspólne muzykowanie, które można, a wręcz należy rozpocząć dużo wcześniej. Wszystko rozchodzi się o wrażliwość dziecka na bodźce dźwiękowe, które można zaobserwować zaraz po urodzeniu. Co ciekawe, rozwijają się one jeszcze podczas życia płodowego! Nie bez powodu kobietom w ciąży zaleca się włączanie dziecku (będącego jeszcze w brzuchu) określonych dźwięków (np. odgłosy natury). A to wszystko dlatego, że maluchy już w łonie matki reagują na to, co słyszą. Potwierdzają to same matki, które podczas ciąży odczuwały, w jaki sposób dziecko reaguje na dany gatunek muzyczny. Widać to było po jego ruchach, za pomocą których maluch komunikował, co mu się podoba, a co go drażni. Ponadto, dziecko jeszcze przed narodzeniem słyszy, zapamiętuje i reaguje nie tylko na muzykę, lecz również na głosy rodziców, które potrafi rozpoznać, gdy jest już na świecie.

Panuje powszechna opinia, że człowiek rodzi się z talentem muzycznym lub bez niego. Tymczasem prawda jest zupełnie inna! Już dawno udowodniono, że dziecko może nauczyć się muzykowania, tak samo jak czytania, a nawet chodzenia i mówienia. Choć może się wydawać, że rozwijanie tych umiejętności nie może przebiegać równomiernie, to tak naprawdę wszystko zależy od rodziców i wsparcia najbliższego otoczenia (np. szkoły, przedszkola, czy przyjaciół). Wszystko opiera się na bardzo prostym mechanizmie - jeśli chodzimy przy dziecku, ono również chce chodzić, kiedy do niego mówimy, ono także chce to robić. Tak samo jest z tańczeniem, śpiewaniem i muzykowaniem. Maluchy mają potrzebę naśladowania rodziców, dlatego wykazują zainteresowanie takim, a nie innym zachowaniem. Niestety przyjęło się, że te bardziej artystyczne umiejętności nie są potrzebne, a więc z miejsca są zaniedbywane. A gdyby od samego początku poświęcano im tyle uwagi, co na naukę chodzenia? Być może rozwinąłby się w nich prawdziwy geniusz na miarę Fryderyka Chopina, czy Briana Maya… Oczywiście wrodzony talent nie wystarczy, by stać się wirtuozem instrumentu. Niezbędna jest regularna praktyka, determinacja i wiara w swoje możliwości.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz