Jeśli zastanawiasz się, jaki wiek malucha jest najlepszy, by sprezentować mu sprzęt grający – podpowiadamy, że optymalnym momentem na rozpoczęcie przygody z instrumentem w dłoni jest wiek przedszkolny. Sześcio i siedmiolatki mają już na tyle dobrze rozwinięty słuch i umiejętności manualne, że spokojnie mogą przystąpić do edukacji muzycznej. Ale nauka gry na instrumencie to nie tylko wiedza praktyczna, lecz również teoria. Dlatego warto także zadbać o to, by dziecko nauczyło się czytania nut, które jest bardzo pomocne w poznawaniu świata melodii i dźwięków. Dodatkowe wsparcie metodyczne to również bardzo dobry pomysł. Zapisz więc dziecko na lekcje rytmiki lub innego rodzaju zajęcia, dzięki którym maluch pozna podstawy tańca i śpiewu. Takie umiejętności nie tylko ułatwią naukę gry na instrumencie, lecz również zaszczepią w dziecku miłość do muzyki.

BE JOE FZU-110 BLK SOPRAN UKULELE SOPRANOWE

        Choć każdy instrument jest dobry, by już kilkulatki zgłębiały wiedzę na jego temat, to tak naprawdę najlepsze na początek będą małe instrumenty, takie jak: ukulele, harmonijka ustna, keyboard, dzwonki lub kazoo. Wyróżniają się one nie tylko niewielkim rozmiarem, lecz również nieskomplikowaną budową, dzięki czemu okiełznanie technik gry będzie dużo prostsze. Ciekawą propozycją na wprowadzenie malucha do świata muzyki, może być zestaw perkusjonaliów, który będzie idealnym sposobem na wyćwiczenie poczucia rytmu oraz rozwinięcie koordynacji ruchowo-wzrokowej. 

        Nieco starsze dzieci będą miały trochę większe wymagania. Maluchy w tym wieku są żądne wrażeń i emocji na zupełnie innym poziomie, co pozwoli im na kreatywne spędzenie czasu. Dlatego, aby zaspokoić ich rosnące potrzeby, warto pomyśleć o większych instrumentach, które będą od nich wymagać dużo większej koncentracji i uwagi, a jednocześnie będą bardziej angażujące. Doskonałym pomysłem będą więc gitary – nie tylko akustyczne i klasyczne, lecz także elektryczne. Warto również pomyśleć o połączeniu dwóch w jednym, czyli o modelu elektroakustycznym, który może obudzić w dziecku talent kompozytorski. Dobrą opcją jest również wybór bardziej zaawansowanego keyboardu, który będzie wyposażony w dynamiczną klawiaturę lub większej wersji ukulele. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać – zapraszamy do Salonów Muzycznych RIFF, gdzie znajdziesz bogatą ofertę instrumentów, skrojonych na miarę twoich potrzeb i możliwości budżetowych.

TAKAMINE GC1-NAT - GITARA KLASYCZNA 4/4

        Warto pamiętać, że gra na instrumencie muzycznym to nie tylko świetny sposób na wypełnienie wolnego czasu, lecz także wiele dodatkowych korzyści, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Wykonując muzykę maluch poprawia swoją pamięć słuchową i potencjał intelektualny. Jego mózg staje się bardziej wydajny i rozwijają się zdolności manualne. Co ciekawe, pozytywne efekty wynikające z nauki gry na instrumencie przekładają się także na inne dziedziny, np. na sukcesy w dyscyplinach sportowych lub podczas zdobywania wiedzy na lekcjach. Dlatego dziecko w wieku wczesnoszkolnym może sięgnąć nie tylko po gitarę i instrumenty klawiszowe, lecz również po perkusję i skrzypce. 

        Nastolatkowie już w bardziej świadomy sposób interesują się muzyką i wiedzą, jaki gatunek jest najbliższy ich sercu. Sami będą mogli określić, jaki instrument będzie dla nich najciekawszy. Warto także pamiętać, że jest to wiek, gdy dzieciaki wchodzą w okres buntu i często mogą zmieniać zdanie. Dlatego nauka gry na instrumencie to doskonały sposób, aby młodzież nabrała nieco dyscypliny i wyrobiła w sobie systematyczność. Angażując się w wykonywanie muzyki nastolatkowie muszą się mocno skupić, dzięki czemu łatwiej koncentrują się nie tylko na wykonywanych zadaniach, lecz również na efektach. Wartością dodaną gry na instrumencie jest pozytywny wpływ muzyki na komunikację werbalną i sferę emocjonalną. To pomaga w budowaniu samooceny i zwiększaniu determinacji w osiąganiu celów, co w tym wieku jest niezwykle ważne.

        Młodzież znacznie częściej interesuje się muzyką rockową, niż klasyczną. Zainspirowana idolami również pragnie wydać własny album i wyruszyć na światową trasę koncertową. Dlaczego by nie pomóc nastolatkom w dążeniu do tych marzeń? Dlatego dobrym wyborem na prezent dla licealisty będzie dobra gitara elektryczna. Dla nieco bardziej energicznych dzieciaków idealnym upominkiem będzie perkusja elektroniczna, którą można podłączyć do komputera. Ta opcja umożliwia nagrywanie ścieżek, współpracę z zewnętrznym oprogramowaniem perkusyjnym, a także wymianę sampli. Tego rodzaju instrument to doskonały wstęp przed zakupem zestawu tradycyjnego. A jeśli twoja pociecha woli coś spokojniejszego, wybierz harmonijkę ustną, która sprawdzi się w wielu stylach muzycznych, nie tylko w bluesie.

KONKURS

Na platformie Facebook dostępny jest konkurs w którym możesz wygrać 3 pakiety nagród od Salonów Muzycznych Riff. W skład nagrody wchodzą shakery Meinl oraz zestaw gadżetów sygnowanych logiem Riff.

Aby wziąć udział w konkursie należy na platformie Facebook, pod postem konkursowym oznaczonym grafiką opisać swoje najlepsze muzyczne wspomnienie! Jesteśmy pewni, że posiadacie ogrom takich wspomnień!

Czas trwania konkursu: 24-31 maja

Wygrywają 3 osoby!

Sprawmy razem by ten dzień dziecka był jeszcze bardziej muzyczny!

Regulamin konkursu

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz