Zastanawialiście się kiedyś jaki kształt ma rdzeń waszych ulubionych struny? Jeśli Twoja odpowiedź na to pytanie jest twierdząca to jesteś jednym z tych muzyków, przed którymi sprzęt muzyczny nie ma żadnych tajemnic, ale jeśli rdzeń struny nie był nigdy tematem Twoich rozważań zapraszamy do lektury. To ciekawszy temat niż się wydaje!

Budowa struny gitarowej

Ale zaraz, jaki rdzeń? Zacznijmy od tego jak zbudowana jest struna. Duszą każdej struny jest rdzeń - najczęściej stalowy, na który zostaje nawinięta owijka. To właśnie rdzeń odpowiada za wytrzymałość struny, jej elastyczność i w dużym stopniu za brzmienie. Większość producentów stosuje rdzeń w kształcie heksagonu. Jest to znane od dawna, sprawdzone rozwiązanie, ale niektóre marki strun, szukając innowacji rozpoczęły produkcję okrągłych rdzeni. Jest to droższe i trudniejsze w produkcji rozwiązanie, ale okrągły rdzeń z racji swojego kształtu powoduje, że nawinięta na niego owijka, doskonale przylega całą swoją powierzchnią do rdzenia. To znacząca różnica, która ma swoje konsekwencje.

okrągły i heksagonalny rdzeń struny

Większa powierzchnia styku powoduje, że struna ma bogatsze brzmienie, dłużej wybrzmiewa oraz jest bardziej elastyczna.

Z tych powodów wielu gitarzystów i gitarzystek zmieniło swoje nawyki i zaczęli używać strun z okrągłym rdzeniem. Różnica w brzmieniu jest subtelna, ale wyczuwalna. Najlepiej sprawdzić samemu. Wiodącym producentem strun z okrągłym rdzeniem jest marka DR strings. W swojej ofercie mają wiele serii strun z okrągłym rdzeniem do każdego rodzaju gitary. 

Serie strun z okrągłym rdzeniem do gitary elektrycznej:

Serie strun z okrągłym rdzeniem do gitary akustycznej:

Serie strun z okrągłym rdzeniem do gitary basowej:

Powlekany rdzeń

Inną innowacją, z której słyną np. struny marki DR, jest powlekanie rdzenia substancją ochronną, która zapobiega niszczeniu. Jeśli producent decyduje się na powlekanie struny substancją ochronną to standardowo powleka całą strunę, gdy owijka jest już nawinięta na rdzeń. Przez co sam rdzeń nie jest odpowiednio chroniony. Jedynie oddzielne powlekanie rdzenia, a dopiero potem nawijanie owijki gwarantuje najlepszą ochronę przed niszczeniem i korozją. Struny z powlekanym rdzeniem znacznie dłużej zachowują świeżość i jasne brzmienie.

Powlekany rdzeń strun DR

Przekonaj się samemu i wymieniaj struny rzadziej. Polecamy serię Veritas, które mają powlekany rdzeń i doskonałe brzmienie. 

Owijka

Duże znaczenie dla struny ma oczywiście rodzaj zastosowanej owijki. To właśnie tej części struny dotykają nasze palce i to często właśnie to subiektywne odczucie dotyku decyduje o naszym wyborze. Niektóre struny po prostu nie będą dobrze leżeć nam pod palcami. 

Istnieje wiele rodzajów owijek, z których każda ma swoją specyfikę. Najpopularniejsze materiały stosowane w strunach do gitary elektrycznej to: stal, stal niklowana oraz czysty nikiel. W strunach do gitary akustycznej dominuje brąz fosforowy oraz brąz 80/20. Jeśli zależy nam na całkowitym wyeliminowaniu odgłosu przesuwania palców po powierzchni strun warto zastanowić się nad strunami szlifowanymi, które są spiłowane, dzięki czemu gładkie w dotyku. Wyeliminujemy w ten sposób niepożądane odgłosy ruchu sunących dłoni po strunach.

W celu wydłużenia zdatności do komfortowej gry wielu producentów decyduje się na powlekanie strun substancjami ochronnymi. Mają one na celu zabezpieczyć struny i ograniczyć działanie szkodliwych dla kondycji struny substancji takich jak pot. Używając strun powlekanych możemy znacząco wydłużyć komfortowe granie na jednym komplecie strun. 

Jest wiele rodzajów strun. Ich wybór może początkowo onieśmielać, ale gorąco zachęcamy Cię do eksperymentowania. Nie ma nic przyjemniejszego niż usiąść spokojnie ze swoją gitarą, zdjąć stare zużyte struny, a po dokładnym wyczyszczeniu instrumentu i nawilżeniu podstrunnicy, założyć świeży komplet strun. To bardzo relaksująca czynność, która wzmacnia więź muzyka z instrumentem. A brzmienie świeżych strun? To jest to! 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz